Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Την Τετάρτη, στις 3 Δεκεμβρίου, τιμήθηκε στο σχολείο μας η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε ο μαραθωνοδρόμος, κ.Τάσος Παπούλιας, οποίος μίλησε στα παιδιά για την προσωπική του περιπέτεια, όταν στα 22 του χρόνια κατά τη διάρκεια ενός ποδοσφαιρικού αγώνα δέχτηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι, το οποίο τον άφησε παράλυτο και άλαλο. Περιέγραψε τον αγώνα του να επανέλθει και το πώς κατάφερε να διαψεύσει τις ιατρικές γνωματεύσεις και να γίνει τελικά μαραθωνοδρόμος. Έχει τρέξει συνολικά σε 15 ημιμαραθώνιους και τρεις μαραθώνιους στην Ελλάδα και σε 3 μαραθώνιους δρόμους σε όλο τον κόσμο.

Οι μαθητές μας διδάχτηκαν μέσα από αυτή την επίσκεψη για τη δύναμη της ψυχής των ατόμων με αναπηρία.