Exemple de tesuturi de aparare

Aceste meristeme secundare se formeaza la plantele Perene in fiecare primavara si activitatea meristematica a Lor inceteaza la sfarsitul toamnei, Rezultatul Lor fiind ASA numitele inele anuale DIN structura tulpinii si radacinii arborilor. Endoderma-este ultimul strat al scoarţei rădăcinii, format DIN Celule cu pereţi parţial suberificaţi. Feloderma reprezinta un tesut format DIN cateva straturi de Celule situata spre interiorul organelor plantelor si Care, Impreuna cu suberul, la plantele lemnoase, formeaza ritidomul. Ele sunt formate DIN Celule cu pereti ingrosati. La angiosperme, pereţii transversali ai celulelor dispar şi formează tuburi continui. ELE se mai numesc si meristeme secundare. Fig. Clasificarea ţesuturilor vegetale după forma celulelor ţesuturile sunt de Două feluri: parenchimatice (celulele sunt sferice şi prezintă numeroase spaţii intercelulare) şi prozenchimatice (celulele au formă dreptunghiulară şi nu Sitiera spaţii intercelulare între ELE). Se clasifică în: ţesuturi apărătoare (de Protecţie), fondements, mecanice, conducătoare şi secretoare. Este întâlnit la plantele suculente DIN regiunile secetoase. Dar meristemele primare nu dispar complet, ELE continuă să existe în Vârfurile rădăcinii şi tulpinii ajutând la Creşterea în lungime a plantei. După funcţiile pe care le îndeplinesc ţesuturile se împart în ţesuturi de apărare, ţesuturi fondements, ţesuturi speciale şi ţesuturi conducătoare. Acest tesut palisadic se gaseste ESP Sub Epiderma, PE FATA superioara a frunzei.

La plantele acvatice, APA este absorbita PE toata suprafata plantei, aflata in contact cu APA, iar la plantele epifite (orhideele), care nu prezinta radacini, absorbtia APEI se realizeaza printr-un tesut numit velamen radicum. Este constituit DIN Celule moarte la maturitate, ce au si perete secundar (ngrosat Uniform si mai adesea lignificat). Există Două tipuri de vase: lemnoase şi liberiene. Meristemele, denumite şi ţesuturi embrionare, sunt ţesuturi ALE căror Celule nu sunt diferenţiate, fiind primele ţesuturi apărute DIN celula-ou.

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία.